ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8626330
*
nr 862 6330
Nils Fougstedt
(1881-1954), Sverige
Spegel, Troligen Nils Fougstedt, formgiven 1922. Stämplad Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926. höjd: 51
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 november 2013
kl 20:00:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/11 17:19:35
1
Vinnande bud
- Klassiska
25 nov
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Nils Fougstedt
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Läs mer om Nils Fougstedt
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils fougstedt spegel speglar sverige
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Nils Fougstedt
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Nils Fougstedt
nr 862 6330
Nils Fougstedt
(1881-1954), Sverige
Spegel, Troligen Nils Fougstedt, formgiven 1922. Stämplad Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926. höjd: 51
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/11 17:19:35 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
25 nov
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Nils Fougstedt
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .Läs mer om Nils Fougstedt
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils fougstedt spegel speglar sverige
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27